Wartościowe przekąski

Ciastka, chipsy i batoniki to zwykle pierwsze produkty, jakie przychodzą nam na  myśl, gdy mamy ochotę na małe co nieco. Te popularne przekąski nie znajdują jednak uznania dietetyków, którzy zgodnie podkreślają, że te kaloryczne, sztucznie barwione i konserwowane przysmaki są ubogie w składniki odżywcze i nie mogą równać się z owocami, warzywami, bakaliami i innymi wartościowymi przekąskami.

 

Witaminowa bomba

Świeże owoce i warzywa to źródło cennych witamin, minerałów, błonnika i kwasów organicznych. Można jeść je na wiele sposób – na przykład, łącząc warzywa z dipami i pastami. Szczególnie smakowite są bałkańskie sosy i pasty warzywne (pinjur, lutenica, ajvar), pasty z kuchni Bliskiego Wschodu (baba ghanoush, hummus) oraz dipy jogurtowe z jogurtu naturalnego, przypraw i ziół.

Ciekawą alternatywą dla słonych przekąsek są oliwki. Ich wyrazisty smak nadaje charakterystyczny aromat sałatkom, makaronom i zupom. Z oliwek można przygotować pastę do smarowania i podać ją w niecodzienny sposób, na przykład z faszerowanymi liśćmi winogron. Liście można napełnić ryżem lub dowolnym rodzajem sera.

Bogatym źródłem witamin i minerałów są również warzywa strączkowe. Tradycyjnie stanowią one element dań obiadowych, ale można spożywać je także w formie przekąski – w takiej roli doskonale sprawdza się fasola Jaś, przyprawiona na ostro.

Co warto przekąsić?

W wolnym czasie chętnie sięgamy po pestki dyni i orzechy – są to wartościowe produkty, ale niestety, dość kaloryczne. Dietetyczną alternatywą jest dla nich pieczona ciecierzyca. Można spożywać ją na słodko, z cynamonem i miodem, lub z chilli, oliwą i solą.
Świeże warzywa, owoce, bakalie i rośliny strączkowe to przekąski, które warto włączyć do swojego jadłospisu, zwłaszcza gdy zależy nam na szczupłej sylwetce. Produkty te są znacznie bardziej wartościowe pod względem odżywczym niż wysoko przetworzona żywność (np. słone paluszki, chipsy, cukierki), bogata w konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki.

Zdjęcie: materiały prasowe