Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby

Już 28 lipca po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Tegoroczne obchody, podobnie jak te z poprzednich lat, mają na celu poprawę świadomości społecznej na temat WZW, promowanie działań profilaktycznych i zachęcanie do testów diagnostycznych.

 

 

WZW w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż pół miliarda osób na całym świecie może być zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. Choroba nie daje o sobie znać przez wiele lat, dlatego większość chorych nie zdaje sobie sprawy z faktu bycia zakażonym. Rozpoznanie HCV i HBV następuje zwykle przypadkiem lub w trakcie diagnozowania ciężkich uszkodzeń wątroby (rak wątrobowo-komórkowy, marskość wątroby lub jej zwłóknienie). Niestety, poziom wiedzy na temat WZW jest w naszym kraju na bardzo niskim poziomie. Wielu Polaków nie wie, jak dochodzi do przeniesienia wirusa i jakie sytuacje są szczególnie ryzykowne. Zaledwie 10% mieszkańców Polski wykonało test diagnostyczny na obecność przeciwciał HCV.

Badania wykrywające WZW typu C są płatne – cena badania wynosi około 30 PLN. Testy tego typu (tzw. test anty-HCV lub test na przeciwciała HCV) można wykonać w większości laboratoriów w kraju (adresy placówek znajdziesz na stronie: www.wzwc.pl).

Polska Grupa Ekspertów HCV ocenia, że około 700 tysięcy Polaków jest zakażonych WZW typu C. Wirus HCV przenosi się niezwykle łatwo -  wystarczy, by doszło do naruszenia ciągłości tkanek podczas wykonywania tatuażu, leczenia u dentysty lub zabiegu u kosmetyczki. Choroba przebiega zwykle bezobjawowo, dlatego badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał HCV i szybkie podjęcie leczenia to obecnie jedyna skuteczna metoda walki z zakażeniem.

Więcej informacji o WZW C znajdziesz na stronach internetowych: www.wzwc.pl, www.worldhepatitisday.info oraz www.facebook.com/WZWtypuC.