Memorial AIDS Day

Oficjalne dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny mówią o 2867 przypadkach zachorowań na AIDS i 1192 zgonach w okresie od 1985 do 28. lutego 2013 roku. U wielu pozostałych ofiar epidemii nie zdiagnozowano jednak HIV ani AIDS – ich pamięć zostanie uczczona 19 maja 2013 roku w trakcie obchodów Memorial AIDS Day, czyli Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS.

 

Obchody Memorial AIDS Day
19 maja 2013 roku między 14:00 a 15:00 przy wejściu do Metra Centrum (na placu) wolontariusze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy” będą informować o profilaktyce HIV/AIDS, a przechodnie będą mogli nieodpłatnie wziąć prezerwatywę, która chroni przed zakażeniem wirusem HIV. Obok wejścia do stacji metra znajdzie się duża tablica z 1200 pudełkami kondomów ułożonych w napisy AIDS i HIV. Każdy z przechodniów będzie mógł podejść do niej i wziąć pudełko, niszcząc tym samym napisy i symbolicznie przyczyniając się do walki z HIV oraz AIDS. Wydarzenie zostanie udokumentowane, a film znajdzie się na stronie internetowej www.leczhiv.pl i na serwisie You Tube. Warszawski happening ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat HIV/AIDS. Sponsorem wydarzenia jest firma Gilead Sciences.

HIV w Polsce
Polacy pozostają niewzruszeni na kolejne doniesienia związane z zakażeniem HIV. Wielu z nas sądzi, że problem ten jest marginalny i dotyczy wyłącznie osób społecznie wykluczonych. Zaledwie 10% mieszkańców naszego kraju poddało się testom na HIV – ryzyko zakażenia wydaje się nam minimalne, zwłaszcza że dotychczas HIV zdiagnozowano u 16 tysięcy Polaków. Należy jednak uświadomić sobie, że według danych szacunkowych, zakażonych osób może być co najmniej 20 tysięcy więcej. Są to osoby nieświadome bycia seropozytywnymi, które mogą  przyczyniać się do dalszego szerzenia się epidemii HIV/AIDS.