VIII Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 22-27 kwietnia 2013 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Szczepienie każdego dziecka ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom i ochrony życia”. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest poprawa świadomości społeczeństwa na temat roli szczepień w profilaktyce chorób, zwłaszcza tych wywołanych przez pneumokoki. Obecnie szczepienia przeciw pneumokokom nie są obowiązkowe, ale eksperci są zgodni, że wszystkie dzieci do 2 lat powinny być nimi objęte.

 

Pneumokoki to niezwykle agresywne bakterie, które stopniowo uodparniają się na kolejne antybiotyki. W wyniku wniknięcia pneumokoków do organizmu może dojść m.in. do rozwoju sepsy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Na wystąpienie Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej najbardziej podatne są niemowlęta oraz małe dzieci, ich układ immunologiczny nie jest bowiem w stanie poradzić sobie z tymi
bakteriami. Ryzyko zakażenia jest większe również w przypadku osób starszych, o obniżonej odporności.

Podejrzenie choroby pneumokokowej u dziecka pojawia się, gdy maluch jest apatyczny, ma bardzo wysoką gorączkę i nie reaguje na bodźce. Jest to stan groźny dla zdrowia i życia dziecka, dlatego gdy trafia ono do szpitala, po wykonaniu badań podawany jest najsilniejszy dostępny antybiotyk (lub nawet dwa), na który dany pneumokok nie jest uodporniony. Mimo iż takie leczenie jest kosztowne, nie ma gwarancji powodzenia. Konieczne jest również stałe monitorowanie funkcji życiowych małego pacjenta w związku z realnym zagrożeniem niewydolności krążenia na skutek wstrząsu septycznego.

 

 
Zakażenie pneumokokami może mieć zróżnicowany przebieg i jest obciążone ryzykiem powikłań. Nawet po zastosowaniu odpowiednich leków co piąte dziecko umiera, a 60% doświadcza trwałych uszkodzeń (wodogłowie, porażenia lub niedowłady kończyn, lekooporna padaczka, upośledzenie słuchu lub wzroku itd.). Co gorsza, powikłania mogą wystąpić po miesiącach lub wręcz latach od zakażenia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie szczepień przeciw pneumokokom jako szczepień obowiązkowych. W krajach Unii Europejskiej jest to coraz bardziej powszechna procedura, natomiast w Polsce refundowane szczepienia tego typu przysługują tylko dzieciom z grup największego ryzyka, np. wcześniakom.