XXVI edycja akcji Żółty Tydzień

W poniedziałek, 15 kwietnia 2013 roku, rozpocznie się kolejna, XXVI edycja akcji edukacyjnej Żółty Tydzień. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z WZW A i B, a także promowanie profilaktyki
wirusowego zapalenia wątroby w postaci szczepień ochronnych (adresy punktów, w których można poddać się szczepieniu są dostępne na stronie: www.zoltytydzien.pl). Żółty Tydzień trwać będzie do 26 kwietnia 2013 roku.

 

 

Dlaczego warto szczepić się przeciw WZW?

Wirusowe zapalenie wątroby (typ A i typ B) należy do najbardziej powszechnych i najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. WZW A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa, rozprzestrzenia się przez spożycie skażonej wirusem wody lub żywności, a także przez bezpośredni kontakt z chorym. Natomiast do zakażenia WZW typu B (“żółtaczka wszczepienna”) dochodzi w kontakcie z krwią – wystarczy kropla, by zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby. Ryzykowne są zabiegi powodujące naruszenie ciągłości tkanek (niektóre procedury medyczne, tatuaże, zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie) oraz kontakty seksualne z zakażonymi wirusem HBV. Warto uświadomić sobie, że ostre zapalenie wątroby może przekształcić się
w przewlekłe zapalenie wątroby. Może wówczas dojść do wystąpienia marskości wątroby lub rozwoju pierwotnego raka wątroby. Zakażeniu WZW należy więc zapobiegać – obecnie najlepszą metodą profilaktyki jest szczepienie ochronne.

W trakcie Żółtego Tygodnia będzie można skorzystać ze szczepień przeciwko WZW. W tym roku akcja jest adresowana przede wszystkim do osób, które planują zabiegi medyczne, wiążące się zazwyczaj z naruszeniem ciągłości skóry. W punktach szczepień podawana będzie szczepionka skojarzona, która uodparnia przeciw WZW typu A i WZW typu B.

 

 
W Polsce wszystkie dzieci urodzone od 1996 roku zostały objęte szczepieniami obowiązkowymi, dlatego przyjmuje się, że cała populacja do 26 r. ż. jest uodporniona na WZW typu B. Niestety, zaledwie 15-20% osób powyżej 26 r. ż. jest zaszczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Jak zauważa prof. Janusz Ślusarczyk (Kierownik Katedry i Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), oznacza to, że około 15 milionów osób w naszym kraju powinno poddać się szczepieniom przeciw WZW. Organizatorzy akcji Żółty Tydzień nie liczą na aż tak duże zainteresowanie szczepieniami, ale mają nadzieję, że świadomość społeczna z zakresu zagrożeń związanych z WZW w naszym kraju zacznie rosnąć.