Światowy Dzień Zdrowia 2013

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2013 roku, obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku motywem przewodnim tego wydarzenia będzie kontrolowanie ciśnienia krwi, a hasłem: „Pod presją – kontroluj swoje ciśnienie krwi”. Międzynarodowa kampania prozdrowotna z zakresu nadciśnienia będzie prowadzona do końca 2013 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat następstw oraz przyczyn nadciśnienia. Działania edukacyjne są niezbędne, co trzeci Polak doświadcza bowiem nieprawidłowego ciśnienia krwi, a zaledwie
30-50% osób wie o swoim problemie. Wielu Polaków nie leczy nadciśnienia lub podejmuje się terapii, ale w nieskuteczny sposób. Tylko niewielki odsetek chorych jest właściwie prowadzonych.

 

 

 

 

Nadciśnienie, czyli „cichy zabójca”

Podwyższone ciśnienie tętnicze to groźny stan, który zwiększa ryzyko rozwoju chorób nerek i serca. Ze względu na bezobjawowy przebieg u wielu osób, nadciśnienie nosi miano „cichego zabójcy”. Kiedy diagnozuje się nadciśnienie? Wysokie lub podwyższone ciśnienie tętnicze stwierdza się, gdy jego wartość wynosi więcej niż 140/90 mmHg (dla pewności należy wykonać kilka pomiarów). Norma ciśnienia to: 130/85 mmHg.

Od ponad roku w Polsce prowadzony jest program „Cała Polska leczy nadciśnienie”, który został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. W ramach programu odbywają się spotkania edukacyjne i cotygodniowe nieodpłatne pomiary ciśnienia, trwa również konkurs „SmaDASHny posiłek”. W zeszłym roku akcja zakończyła się sukcesem – rozdano setki ciśnieniomierzy, przeszkolono 2000 lekarzy i zbadano ponad 15 000 osób. Organizatorzy programu otrzymali trzy znaczące nagrody.

 

 

Skuteczna profilaktyka nadciśnienia

Nadciśnieniu można przeciwdziałać za pomocą zdrowego trybu życia, który pozwala na obniżenie podwyższonego ciśnienia i utrzymywanie go na właściwym poziomie. Jak zmniejszyć ryzyko nadciśnienia?
• Ogranicz spożycie soli, tłuszczów nasyconych i cukru.
• Jeśli palisz papierosy, postaraj się zerwać z nałogiem.
• Zmniejsz ilości spożywanego alkoholu.
• Kontroluj swoją wagę – otyłość zwiększa ryzyko chorób serca.
• Zacznij regularnie ćwiczyć. Na początek sprawdzą się mało intensywne ćwiczenia, z czasem możesz zintensyfikować trening.
• Naucz się radzić sobie ze stresem. Znajdź formę aktywności, która pomaga Ci zrelaksować się.

Więcej informacji o leczeniu nadciśnienia i jego profilaktyce znajdziesz na stronie internetowej: www.e-medycyna.pl/cpln. Najbliższe spotkanie edukacyjne w ramach kampanii „Cała Polska leczy nadciśnienie” odbędzie się 13 kwietnia 2013 roku w Krakowie.