Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Rak szyjki macicy od lat zbiera śmiertelne żniwo wśród kobiet w Polsce, w innych krajach Europy i na całym świecie. Mimo to o profilaktyce tej choroby statystyczna mieszkanka naszego kraju wie stosunkowo niewiele lub lekceważy zalecenia dotyczące cytologii. Badanie cytologiczne jest dla wielu kobiet badaniem krępującym, nic więc dziwnego, że tylko niewielki odsetek pań wykonuje je regularnie. Należy jednak uświadomić sobie, że zaniedbując to proste i w zasadzie bezbolesne badanie, kobiety dobrowolnie rezygnują z możliwości wczesnego wykrycia zmian nowotworowych i podjęcia skutecznego leczenia. Badania profilaktyczne mogą uratować życie, dlatego warto przełamać wewnętrzne opory i zadbać o własne zdrowie. Zachęcenie kobiet do cytologii jest celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

 

Rak szyjki macicy w Polsce

Statystyki dotyczące raka szyjki macicy w naszym kraju są zatrważające. Polska posiada jeden z najwyższych współczynników zachorowalności i śmiertelności w Europie – wynosi on aż 7 przypadków na 100 tysięcy. Mimo to wiele Polek
lekceważy zalecenia lekarzy i wykonuje cytologię sporadycznie lub wcale. Kobiety, które bagatelizują swoje zdrowie intymne nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, iż rak szyjki macicy stanowi realne zagrożenie dla pań w każdym wieku. Według danych szacunkowych, ok. 80% kobiet co najmniej raz w trakcie swojego życia doświadcza zakażenia onkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (wirusa HPV). Nie w każdym przypadku wirus ten prowadzi do rozwoju komórek patologicznych, ale obecność wirusa HPV jest niezbędna, by zaczął rozwijać się rak szyjki macicy.

Jest to choroba, której można zapobiegać. W razie zachorowania z rakiem szyjki macicy można skutecznie walczyć. Całkowite wyleczenie choroby jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy rak jest zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju. Szybkie rozpoznanie choroby nie stanowi problemu, gdy badania cytologiczne są przeprowadzane regularnie. Od kilku lat Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jest to program bezpłatnych badań cytologicznych. Warto z niego skorzystać i zbadać się w kierunku raka szyjki macicy. Ponadto zaleca się działania profilaktyczne w postaci szczepionek.

 

Szczepienia przeciw HPV

Szczepionka przeciw wirusowi HPV stanowi ważny element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy. W Polsce szczepienia tego typu są rekomendowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP) i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) dziewczętom w wieku 11-12 lat. Zaleca się również, by szczepieniu poddawały się dziewczęta między 13 a 18 rokiem życia.

Przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu córki przed wirusem HPV należy przeprowadzić z nią poważną rozmowę o zagrożeniach związanych z tym wirusem. Należy również odbyć konsultację z lekarzem. Dla wielu matek poruszanie tematu chorób narządów płciowych w rozmowie z kilkunastoletnią córką jest niemałym wyzwaniem, opory warto jednak przełamać. Szczepionka przeciw HPV oraz systematyczne badania cytologiczne stanowią bowiem długotrwałą i skuteczną ochronę przed rakiem szyjki macicy. Z tego powodu szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego znalazło się w polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane.

 

VII Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy był obchodzony w dniach 21-27 stycznia 2013 roku. Celem tej inicjatywy było promowanie badań profilaktycznych, które mogą uratować życie wielu kobiet. W polskiej edycji tygodnia uczestniczą instytucje zdrowotne, eksperci oraz osoby publiczne. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest European Cervical Cancer Association (ECCA).