Polacy – do badań!

Wnioski płynące z “Raportu na temat zdrowia Polaków”, opracowanego w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, są niepokojące. Polacy nadal zaniedbują podstawowe badania profilaktyczne – nie mierzą ciśnienia i nie badają poziomu cukru lub cholesterolu we krwi. Wizyta u lekarza jest traktowana jako ostateczność, gdy zawodzą leki dostępne w aptece bez recepty. Mimo iż od lat mówi się o wadze profilaktyki zdrowotnej, wielu Polaków zapomina, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.

 

Profilaktyka chorób w Polsce

Gdy mówimy o zapobieganiu schorzeniom, na myśl przychodzi nam zwykle zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Na tym jednak nie kończy się profilaktyka zdrowotna. W zapobieganiu chorobom niezwykle istotną rolę odgrywają również badania profilaktyczne, które pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i zwiększyć szanse na jej wyleczenie poprzez wczesne wdrożenie terapii. Warto uświadomić sobie, że wiele groźnych chorób można wyleczyć w 100%, pod warunkiem, że zostaną rozpoznane w mało zaawansowanym stadium rozwoju.

Do badań, które należy wykonywać systematycznie należą: badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, morfologia, pomiar glukozy i cholesterolu we krwi, cytologia i mammografia dla kobiet, RTG klatki piersiowej (palacze), badanie PSA u mężczyzn, wizyta u stomatologa i okulisty, a także badanie na krew utajoną w kale.

 

Co wykrywają badania profilaktyczne?

Każde z badań stosowanych w profilaktyce zdrowotnej pozwala na ocenę stanu zdrowia badanej osoby.
ñ Pomiar ciśnienia trwa zaledwie kilkanaście sekund, a pomaga wykryć nadciśnienie. Zbyt
wysokie ciśnienie może przyczynić się do zawału, udaru mózgu i niewydolności nerek lub
serca.
ñ Badanie stężenia glukozy we krwi jest kluczowe w diagnostyce cukrzycy, choroba ta może
bowiem przebiegać bezobjawowo (połowa Polaków chorych na cukrzycę nie zdaje sobie
sprawy z tego, iż chorują).
ñ Wysoki poziom cholesterolu we krwi przyczynia się do miażdżycy – głównej przyczyny
groźnych chorób układu krążenia.
ñ Badanie cytologiczne wykrywa zmiany patologiczne w obrębie szyjki macicy, w tym
zmiany nowotworowe.
ñ Mammografia – badanie zalecane kobietom po 45. roku życia – pozwala wykryć raka piersi.
ñ Badanie poziomu markera PSA u mężczyzn jest pomocne w ocenie stanu prostaty.
ñ RTG klatki piersiowej jest podstawowym badaniem diagnostycznym w nowotworze płuc.
ñ Test na krew utajoną w kale pozwala wykryć zmiany nowotworowe w jelicie grubym. Badanie to można wykonać w domu za pomocą specjalnego zestawu. Dostępne są również paski do pomiaru cholesterolu, glukozy, trójglicerydów oraz do badania ogólnego moczu (produkty tego typu są dostępne m.in. w ofercie marki Visual).

 

 

Bezpłatne badania w namiotach zdrowia

Fundacja dla Zdrowia organizuje bezpłatne badania profilaktyczne w namiotach rozłożonych w centrach polskich miast. Każdy przechodzień może poddać się badaniom i sprawdzić, czy jego poziom glukozy lub cholesterolu mieści się w normie. Ponadto można zbadać stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz gęstość kości. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że uda im się przełamać niechęć Polaków do badań i zachęcić ich do systematycznego kontrolowania stanu zdrowia.