Test na macierzyństwo

Wszystkie kobiety spodziewające się dziecka zgodnie przyznają, że płeć maluszka jest im obojętna. Najważniejsze, by dziecko urodziło się zdrowe. Aby to życzenie się spełniło, przyszła mama musi zadbać o swoje zdrowie. Podstawą jest zdrowa dieta, umiarkowana aktywność ruchowa i badania kontrolne. Jednym z zalecanych testów jest test w kierunku wirusa HIV.

HIV? Ten problem mnie nie dotyczy!

Wiele kobiet reaguje nerwowo na samą sugestię wykonania badania na HIV. Wydaje im się, że zakażenie wirusem HIV to domena narkomanów, ludzi z marginesu lub osób prowadzących bujne życie seksualne. Należy jednak uświadomić sobie, że wirusem tym zarazić może się każdy, a stereotypy na temat HIV przyczyniają się do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. Kobiety spodziewające się dziecka powinny potraktować badanie na HIV jako test na odpowiedzialne macierzyństwo.

HIV a ciąża

W krajach zachodnich niemal wszystkie ciężarne kobiety wykonują test na HIV, a w Polsce zaledwie co dziesiąta przyszła mama. Dysproporcja ta przekłada się na gorsze statystyki w Polsce dotyczące transmisji wertykalnej, czyli zakażenia dziecka przez
matkę. Jeśli wirus HIV jest wykryty u matki jeszcze przed porodem, szanse dziecka na zdrowie i życie znacznie rosną. W pierwszych miesiącach życia wirus ten rzadko przenika bowiem przez łożysko do płodu. Zakażenie ma zwykle miejsce w okresie
okołoporodowym lub w trakcie karmienia piersią. Karmienie dziecka mlekiem matki zwiększa ryzyko zakażenia dziecka do 50%.

Zbadaj się!

Jeśli jesteś w ciąży, możesz zbadać się w kierunku HIV z zalecenia lekarza prowadzącego ciążę, ale zamiast czekać, możesz sama sprawdzić, czy jesteś zdrowa. Wykonaj test na HIV i w razie wykrycia zakażenia, poinformuj lekarza o tym fakcie, by mógł wdrożyć właściwe leczenie. Odpowiednie postępowanie pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka aż do niemal 100%. Brak świadomości zakażenia zmniejsza te szanse aż o 30%.

Kiedy i gdzie zrobić test na HIV?

Badanie na HIV najlepiej jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę. Zaleca się, by test wykonał również ojciec dziecka. Jeśli kobieta jest już w ciąży, powinna możliwie szybko udać się do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego i poddać się bezpłatnemu oraz anonimowemu badaniu bez jakiegokolwiek skierowania.

Test na HIV jest wykonywany także w niektórych przychodniach i prywatnych

laboratoriach, ale nie w każdej placówce istnieje możliwość zweryfikowania jego wyniku. Weryfikacja polega na przeprowadzeniu testu Western Blot i u kobiet ciężarnych może być koniecznością, szczególnie wtedy, gdy pierwszy test daje wynik
fałszywie dodatni.

Adresy Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych znajdziesz na stronie internetowej www.aids.gov.pl. W punktach tych można skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą.