Rozrzutny Polak w chorobie

Dzienny pobyt w szpitalu to wydatek około 400 zł. Gdyby podliczyć koszt wielodniowej hospitalizacji pacjenta, uzyskana kwota byłaby niemała. Większość Polaków ma ubezpieczenie zdrowotne, dlatego nie muszą ponosić kosztów opieki szpitalnej. Czy istnieje jednak możliwość całkowitego ominięcia tego wydatku przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Rola profilaktyki

Bezpłatne badania dostępne w ramach Populacyjnych Programów Wczesnego Wykrywania raka jelita grubego, szyjki macicy lub piersi są prowadzone już od kilku lat. Mimo to Polacy niechętnie wykonują badania diagnostyczne w kierunku chorób nowotworowych. Oznacza to późniejsze wykrywanie tych chorób i wysoką śmiertelność wśród chorych. Działania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nowotworów i zwiększenie szans pacjentów na całkowite wyleczenie. Ponadto pomagają uniknąć długotrwałego leczenia oraz kosztownej rekonwalescencji. To sama oszczędność dla NFZ, czego przykładem są dwa następujące badania:

Mammografia

Jest to stosunkowo niedrogie badanie (50-70 zł), dzięki któremu można wykryć raka już we wczesnym stadium jego zaawansowania. Szybkie wykrycie choroby oznacza krótszą hospitalizację, a co za tym idzie – niższe koszty leczenia. Obecnie mammografia jest wykonywana nawet w mammobusach – mobilnych pracowniach.

Cytologia

To krótkie i bezbolesne badanie kosztuje tylko 35-70 zł. Pozwala jednak wykryć raka szyjki macicy – jedną z najgroźniejszych chorób nowotworowych u kobiet. Co roku niemal połowa z 3,5 tysiąca kobiet chorych na raka szyjki macicy umiera. Wczesne wykrycie choroby może uratować kobiecie życie, dlatego trwają starania o popularyzację cytologii wśród kobiet. Obecnie po polskich miastach i miasteczkach krążą 4 cytomammobusy, wykonujące cytologię i mammografię.

Konkurs Zdrowa Gmina

Kampanie zachęcające do badań profilaktycznych nie zdają, niestety, egzaminu. Z tego powodu Polska Unia Onkologii stworzyła nowy projekt skierowany do gmin, czyli najmniejszych lokalnych społeczności. Konkurs Zdrowa Gmina to projekt, który ma mobilizować gminy do działań związanych z profilaktyką onkologiczną. Na gminę, która doprowadzi do największego procentowego wzrostu udziału swoich mieszkańców w badaniach screeningowych czeka 100 tysięcy złotych. Obecnie trwa trzecia edycja Konkursu – dwie poprzednie pomogły zwiększyć liczbę osób zgłaszających się na badania o około 50 tysięcy.