HIV – poznaj fakty!

Wirus HIV wzbudza strach, ale nie wszystkie panujące na jego temat opinie są prawdziwe. Warto dowiedzieć się więcej o ryzyku zakażenia HIV, niewiedza nie chroni bowiem przed tym wirusem!

Fakty na temat HIV

Każda osoba aktywna seksualnie lub planująca rozpoczęcie współżycia powinna pamiętać o następujących faktach:

• Ryzyko zakażenia wirusem HIV jest kilkukrotnie większe u kobiet. Ma to związek z ich budową fizjologiczną.
• W spermie znajduje się znacznie więcej wirusa HIV niż w wydzielinie z pochwy, dlatego w czasie niezabezpieczonych prezerwatywą stosunków płciowych to kobieta jest bardziej narażona na zakażenie HIV.
• Prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa HIV na partnerkę jest zawsze większe w przypadku otarć, stanów zapalnych, menstruacji i uszkodzeń w obrębie błony śluzowej narządów płciowych kobiety.
• Ryzyko zakażenia wirusem HIV jest większe u kobiet młodych, rozpoczynających życie seksualne i kobiet przechodzących menopauzę. To właśnie wtedy śluzówka pochwy jest słabiej nawilżona i bardziej podatna na otarcia oraz niewielkie uszkodzenia błony śluzowej.
• Obecnie najlepszą metodą profilaktyki zakażeń HIV u osób współżyjących seksualnie jest prawidłowo nałożona prezerwatywa.
• Większe ryzyko przeniesienia wirusa HIV u kobiet i mężczyzn występuje przy seksie analnym niż waginalnym. W czasie stosunków analnych dochodzi bowiem do otarć i uszkodzeń. Aby zapobiegać zakażeniu, należy używać prezerwatyw.
• W czasie seksu oralnego osoba aktywnie pieszcząca narządy płciowe partnerki lub partnera jest bardziej narażona na zakażenie wirusem HIV. Z tego powodu oralne kontakty seksualne należy zabezpieczać prezerwatywą.
• Nawet jeśli test na HIV ma pozytywny wynik, nie jest to wyrok. Właściwa opieka lekarska i przestrzeganie zaleceń lekarza zwiększają szanse na długie życie i dobrą jego jakość. Zakażone osoby mogą urodzić całkowicie zdrowe dzieci.
• Jeśli kobieta ma HIV, ale wie o zakażeniu i znajduje się pod właściwą opieką lekarską, ma prawie 100% szans na urodzenie dziecka, które będzie zdrowe.
• Jeżeli mężczyzna jest zakażony wirusem HIV, może mieć zdrowe dziecko z zakażoną lub zdrową partnerką.

 

Fakty na temat HIV z Polski

Według danych szacunkowych, w Polsce żyje ok. 30-35 tysięcy osób, które zostały zakażone wirusem HIV.

Prawdopodobnie 70% zakażonych osób nie wie o tym fakcie i może nieświadomie stwarzać zagrożenie zakażeniem u innych osób.
Każdego dnia w Polsce kolejne 3 osoby (średnio) dowiadują się o fakcie bycia zakażonym wirusem HIV.
Badania przeprowadzone przez prof. Izdebskiego wskazują, że tylko 9% Polaków poddało się testowi w kierunku wirusa HIV.
Test na HIV można wykonać w Polsce anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.
W Polsce roczna kuracja lekami antyretrowirusowymi kosztuje równowartość samochodu dobrej klasy, ale leczenie HIV jest bezpłatne.

Osoba, która mimo świadomości bycia zakażonym wirusem HIV podejmuje współżycie seksualne z inną osobą, nie informując jej o swoim stanie zdrowia, podlega karze.
Ginekolodzy powinni zalecać ciężarnym kobietom wykonanie testu na HIV.
Wiele osób wychodzi z założenia, że HIV ich nie dotyczy. Lekceważenie zagrożenia prowadzi do tragedii całych rodzin.

 

 

Więcej informacji o HIV znajdziesz na profilu: http://www.facebook.com/AbcSeksu