Pierwsza pomoc z abcZdrowie

Podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy uczył się każdy z nas. Niektórzy w ramach szkolnych zajęć z przysposobienia obronnego inni na dodatkowych kursach ratowniczych. Wciąż jednak wiele osób boi się wchodzić w kontakt z poszkodowanymi lub stosuje złe metody. Dlatego też, od niedawna w serwisie abcZdrowie publikujemy filmiki instruktażowe pozwalające przypomnieć lub przyswoić sobie na nowo sposoby postępowania w nagłych wypadkach.

pierwsza pomoc

W kilkunastu krótkich klipach edukacyjnych, wykwalifikowani ratownicy i lekarze krok po kroku demonstrują, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku różnego rodzaju urazów oraz zasłabnięć. Dowiemy się między innymi, jak prawidłowo wykonać resuscytację (przywrócenie funkcji krążenia i oddychania), jak postępować z osobą nieprzytomną, co robić w przypadku zadławienia, a także jak zrobić zastrzyk lub w poprawny sposób zatamować krwawienie z nosa.

Wiedza o reagowaniu w nagłych wypadkach przydaje się szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy jesteśmy narażeni na większą ilość urazów, wypadków i groźnych sytuacji. Lepiej więc już teraz zapoznać się z najbardziej typowymi przypadkami udzielania pierwszej pomocy, niż postępować błędnie lub chaotycznie. Świetnym przykładem jest usuwanie kleszczy. Najczęstszym i jednocześnie niepoprawnym sposobem radzenia sobie z ukąszeniami tych pajęczaków jest smarowanie miejsca wkłucia tłuszczem lub kremem, co może spowodować zakażenie rany. Bezpieczną i łatwą do zapamiętania metodę poznamy dzięki prezentacji ekspertów abcZdrowie.

Pierwsza pomoc nie jest trudna.