Siła społeczności internetowych

grono_abc

Społeczności internetowe pełnią wiele funkcji. Jedne pomagają odnaleźć znajomych sprzed lat, inne są pomocne w poszukiwaniach pracy, a jeszcze inne stają się bardzo potrzebne w sytuacji choroby. Jej członkowie doradzą, podeślą kontakt do sprawdzonego lekarza czy podzielą się linkiem do ciekawej publikacji.

Społeczności internetowych skupionych wokół różnych chorób jest coraz więcej. Internauci szukają w sieci tego, co nie zawsze mogą im zaoferować najbliżsi: wsparcia, wymiany doświadczeń, a czasem po prostu – obecności.

Anonimowa otwartość

Internetowe grupy wsparcia nie znają tematów tabu – dyskusje prowadzone są zarówno na temat raka piersi, jak i chorób takich jak schizofrenia i depresja. Sieciowym znajomym czasem łatwiej się do nich przyznać, niż koleżance z pracy czy sąsiadkom. Internauci zrozumieją – albo sami naznaczeni są podobnym piętnem, albo los ten dotknął ich najbliższych i w sieci szukają metod leczenia oraz osób o podobnych doświadczeniach.

W sieci można podzielić się z internetowymi znajomymi swoimi obawami przed spotkaniem z lekarzem i lękiem przed diagnozą. Szczególnie pomocne jest to w przypadku osób cierpiących na depresję czy bezskutecznie próbujących schudnąć. Wtedy społeczność zgromadzona wokół danego serwisu nie tylko oferuje wsparcie i obecność w krytycznych chwilach, ale także jest w stanie namówić na niezbędną wizytę u lekarza, wielokrotnie już odkładaną.

Konsultacje z ekspertem – niezbędne

Pomimo wielu dobrodziejstw, oferowanych przez fora dyskusyjne czy serwisy społecznościowe, należy pamiętać, że nic nie zastąpi wizyty u doświadczonego lekarza z odpowiednim wykształceniem. Tylko lekarz, który nas widzi, jest w stanie ocenić stan naszego zdrowia i zalecić odpowiednią kurację.

W Internecie natomiast możemy zasięgnąć opinii dotyczących wyboru odpowiedniego lekarza specjalisty czy też porozmawiać o alternatywnych metodach leczenia.