Rola edukacyjnych serwisów zdrowotnych

Dla wielu osób Internet stanowi podstawowe źródło informacji. Bez względu na tematykę poszukiwanych wiadomości, to właśnie od niego zaczynają swoje dociekania. Dzieje się tak również w przypadku próby diagnozowania niepokojących symptomów zdrowotnych. Internauci to osoby świadome, które chętnie pogłębiają swoją wiedzę i szukają alternatywnych rozwiązań i kuracji. Dlatego też tak ważne jest, by artykuły, do których docierają, były faktycznie wiarygodne i dostarczały im ekspertyz pochodzących od prawdziwych profesjonalistów.

Rola ekspertów w serwisach zdrowotnych

pyt_screen

Edukacyjny serwis zdrowotny abcZdrowie.pl umożliwia zasięgnięcie porady eksperta. Nie są to anonimowe osoby, a profesjonaliści o udokumentowanym doświadczeniu. Upubliczniają swój wizerunek oraz informują o ukończonych studiach, przebytych szkoleniach, kursach etc. Użytkownicy serwisu korzystając z formularza, mogą w łatwy sposób zadać ekspertom pytania. Na wątpliwości internautów odpowiadają m.in. lekarze Aleksandra Katarzyńska, Ewa Drzewiecka i Agnieszka Jamroży. Koncentrują się oni na tematyce powiązanej ze swoją specjalizacją – są to odpowiednio: trądzik, alergia oraz depresja.

Internauci mogą zapoznawać się z ich odpowiedziami udzielonymi innym osobom oraz samodzielnie  skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych. Zadane pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi ekspertów. Dzięki temu serwis stanowi cenne źródło żywej wiedzy, związanej z bieżącymi i faktycznymi problemami internautów. Do tej pory użytkownicy abcZdrowie.pl pytali m.in. o symptomy stanu przedzawałowego, źrodła problemów ze wzwodem oraz o to, jak zdrowo schudnąć.

Anonimowa wymiana doświadczeń

Wiedzę i potrzebne odpowiedzi zdobyć można nie tylko w kontaktach z doświadczonymi ekspertami. Bywa, że sporą wiedzą wykazują się również osoby cierpiące na daną dolegliwość. Często są one na bieżąco z prowadzonymi na świecie badaniami, doniesieniami naukowców i istniejącymi możliwościami kuracji. Rozmowa z nimi dostarcza nie tylko oparcia psychicznego, lecz stanowi także źródło cennych informacji.

Również w przypadku macierzyństwa czy odchudzania, dla użytkowników relacje „zwykłych” internautów mogą być bardzo cenne. Historia osoby, która straciła dużą liczbę kilogramów, dodaje siły i motywacji w walce z nadwagą.

wasze-hist

Opowiedz o sobie

Serwisy zdrowotne umożliwiają również opisywanie swoich historii. Dzięki  chory nie tylko może poznać dobroczynną moc “wygadania się”, ale może także uzyskać komentarze od innych użytkowników. Mogą oni doradzić mu alternatywne rozwiązania, bazując na swoim doświadczeniu.

Świadomy Internauta

Możliwość dotarcia do wyczerpujących artykułów i profesjonalnych wypowiedzi online pomaga w budowaniu świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Dzięki temu internauci mogą lepiej poznać swoje organizmy i reagować na pojawiające się niepokojące symptomy. Dla części z nich może oznaczać to uniknięcie konieczności wizyty u lekarza – wszak nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest zawsze tańsza niż leczenie. A bez pogłębiania wiedzy nie ma możliwości skutecznego zapobiegania chorobom.