Wiadomości o zdrowiu poszukiwane w Internecie

internet_zdrowie

Według badania, które przeprowadzone zostało przez Polskie Badania Internetu na polskich internautach, sieć jest dla nich podstawowym źródłem wiedzy o zdrowiu, chorobach i możliwościach leczenia. Badanie odbyło się w dniach 8-21 sierpnia 2009, zaproszenie do niego emitowane było na największych polskich portalach. W sumie zrealizowano 1081 kompletnych wywiadów.

Częstotliwość korzystania z internetu

Okazuje się, że 93% osób przynajmniej raz w życiu poszukiwało za pośrednictwem Internetu  informacji związanych ze zdrowiem i lekami.  Codziennie w celu odnalezienia takich wiadomości, po internet sięga 2% badanych, natomiast co najmniej raz lub parokrotnie w ciągu miesiąca – 16% z nich. 63% badanych Polaków szuka w sieci informacji medycznych rzadziej, niż raz w miesiącu.

Najchętniej wybierane medium

Prawie połowa respondentów wskazała Internet jako najchętniej wybierane źródło informacji związanych z zagadnieniami medycznymi, chorobami i możliwościami terapii. Na dalszych miejscach znalazły się odpowiedzi wskazujące lekarzy i innych przedstawicieli służby zdrowia (20% badanych), rodzinę (10%) oraz różnego rodzaju wydawnictwa książkowo-poradnikowe (8%).

Także w przypadku pojawienia się pierwszych objawów chorobowych, po sieć sięga zdecydowana część badanych – 39%. 33% kontaktuje się natomiast z lekarzem/przedstawicielem służby zdrowia, zaś 18% szuka pomocy i rady u swojej rodziny.

Powody wybierania sieci

komp

Polacy tak chętnie szukają informacji o chorobach w sieci, ponieważ jest to szybkie źródło wiadomości, w znaczący sposób pozwalające na zaoszczędzenie czasu. Taką odpowiedź podało 73% badanych. 65% jako motyw korzystania z Internetu wskazało także fakt, iż zawarte w nim porady są łatwo dostępne. 51% internautów podkreśliło zalety związane z wygodą, jaką niesie ze sobą korzystanie z sieci. 20% badanych Polaków zwróciło uwagę na aktualność znajdowanych wiadomości, możliwość  skonsultowania się z innymi osobami, a także okazję do pogłębienia swojej wiedzy przed wizytą u odpowiedniego lekarza.

Jednak nie u wszystkich Internet wywołuje bezkrytyczny zachwyt. 51%  badanych obawia się o wiarygodność informacji, jakie znajdują się w sieci. Natomiast 46% stwierdziło, że zdecydowanie bardziej woli kontakt twarzą w twarz ze specjalistą. Problemem jest też duża liczba informacji, sprawiająca, że czasem należy poświęcić dużo czasu na dotarcie do odpowiednich i wiarygodnych źródeł. Powód ten wskazało 40% badanych. 20% respondentów dodało, że nie do końca potrafią sprawnie przeszukiwać zasoby sieci.

Miejsca poszukiwania internetowej wiedzy

Badani najczęściej szukają medycznych informacji w serwisach tematycznych. Robi tak 61% osób. 17% przegląda w tym celu fora dyskusyjne, natomiast 6% – serwisy społecznościowe.

Pożądana tematyka

Badani szukają informacji z trzech podstawowych grup: problemy zdrowotne, prowadzenie zdrowego stylu życia i opinie o lekarzach/szpitalach. W tej pierwszej grupie najczęściej poszukują oni informacji o życiu seksualnym (46%), zdrowiu psychicznym, stresie i depresji (39%), a także o problemach dermatologicznych (36%). Tematy te często są postrzegane jako tabu, dlatego też internautom łatwiej odnajdywać interesujące ich informacje bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem czy innym przedstawicielem służby zdrowia.