Alkohol a nadciśnienie

Alkohol i choroby nie idą zwykle w parze, ale w przypadku nadciśnienia tętniczego trudno jest uzyskać jednoznaczną opinię na temat ewentualnej szkodliwości picia. Stosunkowo często można bowiem spotkać sie ze stwierdzeniem, że napoje alkoholowe obniżają
ciśnienie krwi, korzystnie wpływając na zdrowie pacjentów z nadciśnieniem. Czy to prawda? Program edukacyjny “Cała Polska leczy nadciśnienie” dostarczył odpowiedzi na to pytanie. Okazało się, że po spożyciu alkoholu faktycznie dochodzi do spadku ciśnienia krwi
(o około 4 mmHg), ale po zaledwie sześciu kolejnych godzinach wartość ciśnienia wzrasta (nawet o 7 mmHg) i utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez stosunkowo długi czas.

 

Kaloryczność alkoholu

W jednym gramie alkoholu znajduje się średnio 7 kalorii – nic więc dziwnego, że spożywanie większych ilości trunków procentowych może przyczyniać się do zbędnych kilogramów. Prawdopodobieństwo nadwagi jest większe, gdy napoje alkoholowe są spożywane w połączeniu z tłustym jedzeniem i słodkimi napojami. Nadprogramowe kilogramy zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia, dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi. Dbałość o szczupłą sylwetkę nie musi być jednoznaczna z całkowitą abstynencją. Alkohol można spożywać, ale należy robić to umiejętnie. Kluczowe znaczenie ma dobór trunku. Piwo (300 kcal w 0,33 l płynu) warto zastąpić wytrawnym czerwonym winem (ok. 80 kcal w 125 ml płynu). Należy przy tym pamiętać, że napoje alkoholowe są pozbawione cennych składników odżywczych, dlatego – podobnie jak słodycze – można określić je mianem pustych kalorii.

Rodzaj alkoholu ma znaczenie, ale równie istotna jest jego ilość. W określaniu “bezpiecznej” ilości alkoholu kierujemy się zwykle subiektywną oceną swoich możliwości, należy jednak pamiętać, że polegając na własnym wyczuciu, możemy z łatwością przekroczyć normę dziennego spożycia alkoholu, opracowaną przez naukowców. Znacznie korzystniejsze jest trzymanie się zaleceń dotyczących obu płci. Kobiety nie powinny spożywać więcej niż 0,5-1 jednostki alkoholu, a mężczyźni powinni ograniczyć się do dwóch jednostek alkoholu. Jednostka alkoholu to około 8 gramów czystego etanolu. Ilość ta odpowiada kieliszkowi wódki (50 ml) lub wina (125 ml), a także małej porcji piwa (300 ml). Dysproporcje w normach dla obu płci są związane z większą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety. Panie są bardziej podatne na skutki spożycia alkoholu – spożywanie co najmniej trzech drinków dziennie powoduje u nich zwiększenie ryzyka rozwoju nadciśnienia do 90%.

 

 

Leki i alkohol

Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie powinny ze szczególną ostrożnością podchodzić do napojów alkoholowych. Trunki procentowe mogą bowiem zaburzać działanie leków i nasilać ich skutki uboczne. Pacjenci stosujący leki rozszerzające naczynia krwionośne mogą doświadczać omdleń i osłabienia po konsumpcji alkoholu, dlatego zaleca się ograniczenie spożycia napojów alkoholowych, zwłaszcza w porach przyjmowania leków.

Alkohol stanowi nieodłączny element spotkań towarzyskich, należy jednak zadać sobie pytanie, czy spożywanie go w dużych ilościach przy każdej nadarzającej się okazji to dobry pomysł. Z całą pewnością korzystniejsze dla zdrowia jest świadome ograniczanie ilości konsumowanego alkoholu – nie warto ulegać presji otoczenia i narażać się na problemy zdrowotne.