Akcja profilaktyczno-edukacyjna „Cisi zabójcy”

W okresie od października do grudnia 2012 roku w Poznaniu po raz drugi prowadzona była akcja „Cisi zabójcy”. Jest to akcja profilaktyczno-edukacyjna organizowana przez Centrum Stomatologii Orident. W czasie jej trwania 124 osoby przebadano w kierunku choroby od ogniskowej. Co warto wiedzieć o tym groźnym schorzeniu?

 

 

 

 

Stan zębów a zdrowie organizmu

Choroby jamy ustnej mogą prowadzić do chorób serca, nerek, stawów i oka. Ogniska zapalne w jamie ustnej (tzw. ogniska pierwotne) mogą bowiem przyczyniać się do rozsiania bakterii po ciele człowieka. Co ciekawe, związek między stanem uzębienia a funkcjonowaniem całego organizmu człowieka był znany już w starożytności. Nie oznacza to jednak, że problem choroby odogniskowej udało się w międzyczasie
wyeliminować. Wiele osób lekceważy objawy wskazujące na obecność stanu zapalnego w jamie ustnej. Tymczasem dzięki usunięciu pierwotnego ogniska chorobowego można uniknąć choroby od ogniskowej. Wskazane jest także poddanie się badaniu RTG, by ustalić ryzyko rozwoju choroby od ogniskowej i w razie potrzeby zacząć leczenie.

Ogniska pierwotne zlokalizowane w jamie ustnej powstają zwykle z powodu paradontozy, torbieli, zapalenia kości, błędnie przeprowadzonego leczenia kanałowego, martwych zębów wymagających leczenia itp. O obecności choroby od ogniskowej mogą świadczyć następujące objawy: bóle głowy, mięśni lub stawów, osłabienie odporności i stany podgorączkowe; a także choroby i problemy zdrowotne (trądzik, cukrzyca, stany zapalne nerek, zapalenie zatok, choroba wieńcowa, poronienie, problemy z zajściem w ciążę, zawał serca, porażenie okoruchowe, niska waga urodzeniowa noworodka, przedwczesny poród, zapalenie wnętrza oka, zapalenie pęcherza moczowego).

 

 

 

Akcja „Cisi zabójcy”

Celem akcji było promowanie badań diagnostycznych, służących do rozpoznania choroby od ogniskowej. Badaniem wykorzystywanym w diagnostyce choroby od ogniskowej jest RTG z zastosowaniem technologii cyfrowej. Badanie pozwala na uzyskanie rentgenowskiego zdjęcia pantomograficznego, które pomaga wykryć ogniska zapalne w jamie ustnej. Jeśli u danego pacjenta źródła zakażenia są jeszcze w fazie nieaktywnej, istnieje szansa na uratowanie zęba. Jeżeli jednak choroba od ogniskowa znajduje się w fazie aktywnej, konieczne może się okazać usunięcie zęba.

Zaawansowana diagnostyka radiologiczna stosowana podczas akcji „Cisi zabójcy” pozwoliła na wykrycie potencjalnych źródeł choroby od ogniskowej aż u 99% osób biorących udział w badaniach. Ponadto badania wykazały obecność nieodwracalnej paradontozy u 35% osób. Pozostałe dane są równie alarmujące – badanie RTG wykryło 468 nieszczelnych wypełnień oraz 120 niedopełnione kanały. U wszystkich 124 pacjentów stwierdzono łącznie 555 braków zębowych.