Rodzinne zabawy na zdrowie!

Jak spędzić lato, gdy spędza się je w mieście? Lato spędzone w domu może być naprawdę udane – – wystarczy odrobina fantazji i motywacja do ruszenia się poza własne cztery kąty. Podpowiadamy co można robić, gdy za oknem dopisuje pogoda.

Na zielonej trawie

Dwie- trzy godziny dziennie na świeżym powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wady wzroku u dzieci, a światło słoneczne przeciwdziała powstawaniu krótkowzroczności. To tylko jedna z zalet przebywania z maluchem na świeżym powietrzu. Wyprawa na łono natury to również świetna zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku. Nasza propozycja to słońce, wielki koc na zielonej trawie i kosz wypełniony smakołykami, czyli jednym słowem – piknik! Bardzo fajnym pomysłem jest zorganizowanie wyprawy na zieloną polanę na sportowo. Na przykład cała rodzina może dotrzeć do wybranego miejsca pieszo, na rolkach lub na rowerach zamiast pokonywać trasę samochodem. Samo piknikowanie można urozmaicić na wiele sposobów. Dzieci będą zachwycone kolorowymi kanapkami i sałatkami, udekorowanymi w pomysłowy sposób, szczególnie jeśli zostaną podane na barwnych talerzykach. Zamiast słodyczy i gazowanych napojów najlepiej jest zaserwować całej rodzinie świeże warzywa i owoce oraz soki i herbatę – będzie zdrowo i smacznie. Dobrze jest zapewnić dzieciom dodatkowe atrakcje i zabrać ze sobą piłki, rowery czy zestaw do gry w badmintona lub frisbee. W przerwie od sportowych aktywności maluchy na pewno chętnie zagrają w karty, kalambury lub gry planszowe.

Ruch na świeżym powietrzu jest szczególnie ważny dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to dla nich okres bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego, ale również budowania sprawności motorycznej. Super zajęciem dla dziecka będzie również wyprawa z lupą i aparatem do pobliskiego parku lub lasu.

Kemping za domem

Kemping za domem, to idealna okazja, żeby z dzieckiem zbudować np. domek na drzewie! Maluchy chętnie biorą udział w konkursach i rywalizują między sobą, dlatego warto dać im ku temu okazję, organizując na przykład zawody w rzucaniu do celu. Jako cel mogą posłużyć puste opakowania i puszki, o które łatwo w każdym domu. Tego typu zabawa jest grą zręcznościową, która uczy precyzji i dokładności.

Woda, woda, woda!

W upalne dni nic nie sprawia tyle radości co czas spędzony nad wodą, w wodzie lub na …wodzie. Wspaniałą przygodą, nie tylko dla malucha, ale również dla całej rodziny będzie rejs
statkiem – na przykład po Zegrzu, Wiśle czy innych polskich rzekach i jeziorach. Innym pomysłem jestspływ kajakowy, który na pewno przypadnie do gustu trochę starszym dzieciom. Najważniejsze by mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie przerażona, gdy wsiądzie do niewielkiej łódki. Spływy kajakowe są organizowane po Wiśle, Pilicy, Bugu, czy takimi szlakami jak: Krutynia, Rospuda, Biebrza, Czarna Hańcza, Pisa, Łyna, Brda bądź Wda. Wystarczy wybrać najdogodniejszą lokalizację i pomysł na całodzienną wycieczkę gotowy. Relaks na plaży nad pobliskim jeziorem również może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Plac zabaw

Plac zabaw choć może wydawać się najbardziej oczywistym i najprostszym wyborem to dla dziecka jest fascynującym miejscem, w którym może poznać rówieśników i świetnie się z nimi bawić. Zanimwybierzemy konkretne miejsce warto rozejrzeć się po pobliskich placach zabaw i wybrać taki,który jest bezpieczny, urozmaicony i w interesującej okolicy. Dobrze, by w pobliżu znajdowała siętoaleta, sklep, czy restauracja, w której można coś przekąsić lub napić się w upalny dzień.W trakcie wakacji można skorzystać również z takich programów, jak „Lato w mieście” lub półkolonie. Warto jednak pamiętać, że czas spędzony z rodzicami jest dla dziecka niezastąpiony, a wspomnienia związane ze wspólnym budowaniem domku na drzewie lub piknikowaniem już zawsze będą wywoływały uśmiech na jego twarzy.