Starzejące się nerki

Światowy Dzień Nerki jest obchodzony już po raz ósmy. Hasłem tegorocznych obchodów  jest „Nerki starzeją się tak jak Ty”. W ciągu dnia nerki filtrują około 1500 litrów krwi, a picie wody bardzo korzystnie wpływa na ich pracę.

Woda jest swego rodzaju paliwem dla nerek. Dzięki niej, lepiej działają i spełniają swoje zadania. Specjaliści zalecają picie minimum 2 litrów płynów dziennie, aby nerki prawidłowo funkcjonowały. A do czego tak naprawdę służą nerki? To one dbają o detoksykację organizmu, usuwają zbędne substancje przemiany materii, wspomagają utrzymanie prawidłowej równowagi organizmu oraz wytwarzanie witaminy D i czerwonych krwinek, dbają też o prawidłowe ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, że nerki starzeją się tak samo, jak organizm człowieka, dlatego badania wskazują,  że po 40. roku życia co 10 lat zmniejsza się ich aktywność nawet o 10%. Ryzyko choroby nerek wzrasta więc z upływem lat. Aby zapewnić sobie ich prawidłowe funkcjonowanie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Picie 2-3 litry wody dziennie.
2. Regularne wykonywanie badań na poziom cukru we krwi.
3. Rzucenie palenia.
4. Bycie aktywnym fizycznie.
5. Kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi.
6. Ograniczenie soli w diecie.
7. Stosowanie leków bez recepty w odpowiednich ilościach.
8. Stała kontrola lekarska w przypadku cukrzycy, nadciśnienia, otyłości.

Choroby nerek bardzo często przebiegają bezobjawowo nawet przez kilkadziesiąt lat, dlatego pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują, dopóki nie zrobią kontrolnych badań. Grupy ryzyka powinny szczególnie zwrócić uwagę na profilaktyczne wykonywanie badań. Do czynników ryzyka należą: miażdżyca, uzależnienie od papierosów, cukrzyca, choroba nerek występująca w rodzinie, wiek ponad 50 lat, otyłość, nadciśnienie tętnicze.

Gdy nerki zaczynają zawodzić, mówi się o ich ostrej lub przewlekłej niewydolności. Ostra niewydolność nerek pojawia się z reguły na skutek nagłej utraty krwi lub odwodnienia. Wtedy zmniejsza się przepływ krwi, wydalanie moczu staje się kłopotliwe, a miąższ nerek zostaje uszkodzony. Przewlekła niewydolność nerek to uszkodzenie, które trwa ponad 3 miesiące.

Zazwyczaj przyczyną jej powstania są choroby: wady wrodzone, nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, kłębuszkowe zapalenie nerek, torbielowatość. W związku z powyższymi problemami, wymagane jest leczenie nerkozastępcze, czyli dializa. Innym sposobem na poradzenie sobie z chorobą jest przeszczep nerki.

Światowy Dzień Nerki jest organizowany wspólnie przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne i Międzynarodową Federację Fundacji Nerek. W czasie tego dnia jest prowadzona ogólnopolska kampania edukacyjna „Dializa domowa – życie bez granic”.

Więcej na dializadomowa.pl