Popraw swój metabolizm

Nie możesz schudnąć? To może być wina powolnego metabolizmu! Jeśli odpowiednio dobrana dieta i ćwiczenia fizycznie nie pozwalają Ci osiągnąć wymarzonej figury, warto przyjrzeć się przemianie materii.

Niewłaściwy sposób odżywiania może spowodować spowolnienie metabolizmu – organizm nie tylko wolniej trawi ale także magazynuje zapasy.

Jak go przyspieszyć?

Przede wszystkim warto zadbać o dietę. Nie znaczy to, że powinieneś się głodzić lub rezygnować z tego, co lubisz najbardziej. Jedz 5 mniejszych posiłków w odstępach ok. 3 godzin. Owoce jedz do godziny 12:00. Staraj się jeść jak najwięcej warzyw, ale nie rezygnuj z ulubionych słodyczy. Kostka czekolady, czy pączek do kawy nie zepsuje Ci planów pod warunkiem, że zachowasz umiar i wybierzesz najlepsze produkty (nadziewane czekolady są bardziej kaloryczne, za to gorzka ma największą zawartość kakao).

Oprócz diety ważny jest ruch – ciągłe siedzenie jest niezdrowe, więc jeśli masz pracę biurową, a po powrocie do domu zasiadasz przed telewizorem, to świetny przepis ale nie na zdrowie i piękną sylwetkę, ale na niepotrzebne kilogramy, brak kondycji a nawet hemoroidy. Siedzący tryb życia spowalnia metabolizm, więc jeśli nie masz czasu na sport, po prostu spaceruj. Nadchodzi wiosna – może czas zamienić samochód na rower, albo przejść się do pracy spacerem?

Pamiętaj też, że owoce i warzywa w diecie to nie wszystko, warto też sięgnąć po otręby i zboża. Dostarczanie sobie odpowiedniej ilości błonnika reguluje pracę jelit, daje poczucie sytości i ogranicza wchłanianie się cukrów.

A jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, pamiętaj też i o tej: pij dużo! Oczywiście wody mineralnej. Średnia ilość wypitej wody w ciągu dnia powinna wynosić ok. 1.5-2 litrów. Picie szklanki wody 30 minut przed posiłkiem sprawia, że nawet mniejszą porcją możemy się najeść. Możesz sam zdecydować o pojemności butelki, którą kupujesz – możesz wziąć dużą i popijać z niej cały dzień lub małą. Jeśli zdecydujesz się na rower, na rynku dostępne są butelki “ze smoczkiem”, które świetnie pasują w miejsce przeznaczone na bidon.