Bezpłatne badania tarczycy w warszawskich liceach

25 maja w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy obchodzony jest Światowy Dzień Tarczycy. W tym roku jego tematem przewodnim jest „Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka”. Współorganizatorzy i partnerzy merytoryczni Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy to: Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji “Nasz Bocian”, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne. Obchody zbiegają się w czasie z akcją nieodpłatnych badań licealistów, prowadzoną przez Szpital  Bielański w Warszawie.

Licealisto, zbadaj się!
Warszawski Szpital Bielański zaprosił okoliczne szkoły na bezpłatne profilaktyczne badania tarczycy oraz zaburzeń metabolicznych. Z zaproszenia skorzystało 10 liceów, w których prowadzone są obecnie badania wykrywające choroby tarczycy – częsty problem u dojrzewających osób. Testy przeprowadzają pracownicy Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Szpitalu Bielańskim.

Zaburzenia metaboliczne coraz częściej określa się mianem epidemii XXI wieku, prowadzą bowiem do rozwoju i otyłości. Niestety, zaburzenia tego typu występują u rosnącej liczby dzieci i nastolatków – dane statystyczne mówią o nadwadze i otyłości wśród 14% 13-15-latków. Skali tego zjawiska nie wolno lekceważyć – na metabolizm człowieka wpływają bowiem także choroby tarczycy. Odpowiednio wczesne wykrycie zaburzeń w obrębie tarczycy pozwala na wdrożenie właściwego leczenia i prowadzenie normalnego życia. Warto uświadomić sobie, że choroby tarczycy mają wpływ również na płodność człowieka, przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Nie należy więc ich bagatelizować. W ramach akcji Szpitala Bielańskiego u warszawskich licealistów wykonywane są następujące badania: obliczenie wskaźnika BMI, palpacyjna ocena tarczycy oraz oznaczenie przeciwciał tarczycowych i poziomu hormonu TSH (w przypadku obciążeń rodzinnych lub wszelkich nieprawidłowości), a także badanie USG tarczycy. Wszystkie badania są przeprowadzane w szkołach.