Odwiedź stomatologa w Dzień Dentysty!

Już 5 marca obchodzić będziemy Dzień Dentysty. To doskonała okazja, by sprawdzić stan swojego uzębienia – stomatolodzy zgodnie przyznają bowiem, że nic ich tak nie cieszy jak dbałość o zdrowie jamy ustnej. Niestety, troskę o zęby wykazuje niewielu Polaków. Wizyta u dentysty kojarzy im się bowiem z bólem i stresem. Na efekty zaniedbań nie trzeba długo czekać – jak wykazały badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, po 35. roku życia statystyczny Polak nie ma 11 zębów, a aż 25% 65-latków w ogóle nie posiada uzębienia. Jak podkreśla dr n. med Agnieszka Laskus, tak znaczne braki uzębienia są dowodem na niską świadomość społeczną w kwestii wagi leczenia stomatologicznego oraz potrzeby uzupełniania luk po zębach, które zostały utracone.

 

 

Jak przestać się bać dentysty?

Dentofobia to nie żart – z tą osobliwą fobią zmaga się aż 96% Polaków. Strach przed dentystą nie ma jednak związku z lękiem przed osobą stomatologa lub atmosferą gabinetu dentystycznego. Najczęściej boimy się bólu, który zakorzenił się w naszej świadomości jako nieodłączny element leczenia stomatologicznego. Zapominamy, że dzięki postępowi medycyny możemy skorzystać z różnych opcji znieczulenia miejscowego. Obecnie dostępne są rodzaje znieczulenia, które likwidują ból pojawiający się, gdy zastosowane wcześniej znieczulenie ustąpiło.

Osoby, które panicznie boją się leczenia u dentysty, mogą poddać się zabiegom z zastosowaniem sedacji (półuśpienia) lub narkozy. Jak zapewnia dr Laskus, jeśli procedury te są wykonane przez profesjonalistów w przygotowanej do tego celu klinice, cechuje je bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

Dlaczego warto odwiedzać dentystę?

Opory przed wizytą u stomatologa warto przełamać, ponieważ systematyczne przeglądy pozwalają na wykrycie chorób jamy ustnej na wczesnym etapie ich rozwoju. Spotkanie z dentystą jest również świetną okazją, by zweryfikować obiegowe opinie na temat zdrowia zębów, które nierzadko nie mają pokrycia w rzeczywistości. Należy uświadomić sobie, że niewiedza może mieć poważne następstwa – gdy lekceważymy niepokojące objawy lub nie znajdujemy w sobie motywacji, by przezwyciężyć lęk przed dentystą, nieleczone choroby jamy ustnej mogą z czasem zacząć rzutować na zdrowie całego organizmu.

Konsultacja ze stomatologiem pozwala również na uzyskanie rzetelnych odpowiedzi na dręczące nas pytania – w przypadku braków w uzębieniu warto porozmawiać na przykład o możliwości wszczepienia implantów. Bardzo ważne jest, by nie zakładać z góry, że nasze wątpliwości wzbudzą u dentysty śmiech lub politowanie – dobry stomatolog ma świadomość tego, jak ważna dla pacjenta jest jego troska i poważne traktowanie.

Dzień Dentysty warto obchodzić co roku – jeśli w tym czasie znajdziesz chwilę na konsultację ze stomatologiem, zrobisz sobie i swojemu zdrowiu ogromną przysługę.