Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Zdrowy, ładny uśmiech to ozdoba twarzy i atrybut urody. Niestety, jak wykazał raport Ipsos zrealizowany na zlecenie Wrigley Poland i GlaxoSmithKline, wielu Polaków zaniedbuje higienę jamy ustnej. Co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie wymienia szczoteczki do zębów wystarczająco często, mniej niż połowa Polaków stosuje płyn do płukania jamy ustnej, a tylko 16% codziennie używa nici dentystycznej. Niemałym problemem jest również stosunkowo niska świadomość społeczna na temat zasad higieny jamy ustnej oraz chorób zębów i dziąseł. Niektóre z powszechnych opinii nie mają nic wspólnego z prawdą. Które z popularnych stwierdzeń to fakty, a które – mity?

 

 

 

Zdrowe zęby to zdrowy organizm – FAKT

Utrzymywanie zębów w dobrym stanie ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale i zdrowia całego organizmu. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej przyczynia się bowiem do namnażania bakterii odpowiedzialnych za choroby zębów. Ponadto zaniedbania w higienie mają negatywny wpływ na wygląd zębów. Choroby zębów mogą prowadzić do infekcji, które nie pozostają obojętne dla stanu zdrowia organizmu i przebiegu chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, choroby reumatyczne i sercowo-naczyniowe). Co trzeci Polak sądzi jednak, że związek między zdrowiem zębów a całego organizmu nie istnieje. Tylko 26% respondentów ma świadomość tego, iż stan zębów ma wpływ na rozwój chorób.

 

 

W pielęgnacji jamy ustnej kluczowe znaczenie ma szczoteczka oraz pasta do zębów – FAKT

Właściwy dobór szczoteczki oraz pasty do zębów to podstawa, jeśli zależy nam na zdrowych i mocnych zębach. Obecnie dostępne są szczoteczki o różnej twardości włosa, przy czym zwykle zaleca się stosowanie tych o średniej twardości i średniej wielkości. Dla większości osób najlepszy wybór to szczoteczki wielopęczkowe z syntetycznym, łagodnie zakończonym włosiem. Miękkie szczoteczki z elastyczną szyjką są zalecane osobom zmagającym się z wrażliwymi dziąsłami, a szczoteczki twarde najlepiej sprawdzają się przy tendencji do tworzenia się osadu i kamienia nazębnego. Szczoteczki o zróżnicowanej długości włosa cieszą się dużym uznaniem wśród stomatologów, pozwalają bowiem na dokładniejsze oczyszczanie szczelin międzyzębowych. Aby szczoteczka spełniała swoje zadanie, powinna być wymieniana przynajmniej raz na trzy miesiące.

Istotny jest także dobór pasty do zębów. Raport Ipsos wykazał, że podczas zakupu pasty do mycia zębów dla Polaków najważniejsza jest ochrona przeciwpróchnicza, zapobieganie złogom nazębnym oraz działanie wybielające preparatu. Ochronę przed próchnicą zapewnia fluor, który zwiększa oporność szkliwa zębów na szkodliwe bakterie i wydzielanie przez nie kwasy. Wybierając pastę do zębów, warto zwrócić uwagę na zawartość fluoru i innych składników leczniczych. Duże znaczenie ma również wskaźnik ścieralności zębiny. O ile pasty wybielające mają stosunkowo duży wskaźnik, produkty przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach mają wskaźnik niski.

 

 

Zębom szkodzą wyłącznie kwaśne potrawy – MIT

Dieta ma duży wpływ na stan zdrowia zębów. Spożywane produkty mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa – nie odnosi się to jednak wyłącznie do pokarmów o kwaśnym smaku.

Nawet produkty uchodzące za zdrowe (owoce, warzywa, soki owocowe, dressingi do sałatek) mogą powodować erozję szkliwa. W ich składzie znajdują się bowiem kwasy zmiękczające szkliwo. Kwasowa erozja szkliwa przy braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do uszkodzeń szkliwa, których nie sposób cofnąć, lub do nadwrażliwości. Aby im zapobiec, należy systematycznie myć zęby specjalnymi pastami.

Niewielkie przekąski między posiłkami nie wpływają na zdrowie zębów – MIT

Połowa Polaków biorących udział w badaniu Ipsos jest zdania, że podjadanie między poszczególnymi posiłkami nie ma większego wpływu na zdrowie zębów. To stwierdzenie nie jest jednak prawdą. Nawet mała przekąska zawierająca cukry powoduje wyraźne obniżenie pH w ustach, a co za tym idzie – powstawanie osadu i płytki nazębnej. Spożycie węglowodanów przyczynia się bowiem do produkcji kwasów przez bakterie, które
rozpuszczają minerały w szkliwie zębów. W rezultacie dochodzi do erozji szkliwa lub próchnicy. Można im zapobiegać poprzez rezygnację z przekąsek oraz kwaśnych / słodkich napojów między posiłkami. W przypadku spożycia produktów tego typu, zaleca się opłukanie ust wodą lub żucie bezcukrowej gumy, która poprzez stymulację wydzielania śliny redukuje ryzyko powstania osadu na zębach. Ponadto guma do żucia neutralizuje kwasy w jamie ustnej i ma korzystny wpływ na remineralizację zębów.

 

 

Żucie gumy niszczy plomby i powoduje ich wypadanie – MIT

Co czwarty respondent jest zdania, iż żucie gumy przyczynia się do wypadania plomb. Jest to jednak nieprawda. Bezcukrowa guma do żucia (np. Orbit) stanowi doskonałe uzupełnienie pielęgnacji jamy ustnej. Warto mieć przy sobie opakowanie gum, zwłaszcza wtedy, gdy po spożyciu posiłku nie mamy warunków do umycia zębów. Żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie śliny, która w naturalny sposób chroni zęby przed
próchnicą. Ślina przyczynia się do samooczyszczenia jamy ustnej, neutralizuje kwasy atakujące szkliwo i dzięki zawartości minerałów może uzupełniać odwapnienia szkliwa. Badania wykazały, że w czasie żucia gumy Orbit ilość wydzielanej śliny wzrasta nawet 10- krotnie. Ponadto bezcukrowe gumy odświeżają oddech.

Kampania “Uśmiechnij się Polsko!”

Kampania ma na celu propagowanie higieny jamy ustnej wśród Polaków. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej pozwala bowiem uniknąć kosztownego i nierzadko bolesnego leczenia. Codzienne mycie zębów, oczyszczanie powierzchni języka i masaż dziąseł z wykorzystaniem dobrej jakości past, szczoteczek, płynów i nici dentystycznych pozwala na uzyskanie pięknego, zdrowego uśmiechu. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej są bezcukrowe gumy do żucia, które pomagają obniżyć pH w ustach, gdy nie mamy możliwości umycia zębów. W profilaktyce chorób zębów i dziąseł istotne są również systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa i zdrowe nawyki żywieniowe.