Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących

W ostatnim tygodniu września obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących – z tej okazji rozpoczyna się akcja charytatywna Fundacji Orange. Uzyskane w jej trakcie środki będą przeznaczone na aparaty słuchowe dla niesłyszących dzieci. Aparaty te pozwolą im odbierać dźwięki i uczestniczyć w terapii.

Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących ma na celu przypomnienie społeczeństwu o osobach żyjących w ciszy i ich potrzebach. To szansa dla małych dzieci, by rozwijały się prawidłowo i doświadczały świata dźwięków. Z tego powodu Fundacja Orange pomaga niesłyszącym dzieciom, zapewniając im wczesną rehabilitację z udziałem specjalistów. Ponadto Fundacja wypożycza bez opłat aparaty słuchowe, dzięki którym dzieci mogą odbierać dźwięki. Z wypożyczonych aparatów korzysta rocznie niemal 300 dzieci – urządzenia te są dostępne w aż 18 audiologicznych placówkach w Polsce. Banki aparatów słuchowych są prowadzone od 6 lat – najwyższy czas, by zostały doposażone w nowe urządzenia.

Aby zrealizować ten cel, Fundacja Orange zaczęła zbiórkę pieniędzy, które posłużą do zakupu aparatów słuchowych i wsparcia domowej terapii dzieci objętych programem Dźwięki Marzeń. W tę akcję może włączyć się każdy – wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto: 55 1030 1508 0000 0005 0430 1109 (Fundacja Orange, ul. Krasickiego 55/59, 02-608 Warszawa, z dopiskiem POMAGAM). Klienci Orange będą mogli wysłać również charytatywnego SMS-a o treści POMAGAM na numer 7202 (SMS w cenie 2,46 zł + VAT). Zbiórka środków będzie trwała do 31 marca 2013 roku.

Wykrywanie wad słuchu w Polsce jest możliwe już w drugim dniu życia dziecka dzięki Programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Jest on prowadzony przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Badania to szansa na szybką diagnozę, stymulację słuchu i rehabilitację dzieci. nFundacja Orange pomaga rodzicom dzieci z wadami słuchu poprzez bezpłatne wypożyczenie aparatów słuchowych. Wypożyczenie urządzenia stwarza rodzicom czas na formalności, które są związane z zakupem aparatu dla dziecka. Co ważne, stosowanie różnych aparatów pod opieką specjalisty stwarza mu idealne warunki do wybrania optymalnego urządzenia dla danego dziecka. W przypadku małych pacjentów z bardzo głębokim ubytkiem słuchu zastosowanie stymulacji w aparatach jest niezbędne, by można było przeprowadzić zabieg wszczepienia tak zwanego implantu ślimakowego.

Aparat słuchowy spełnia niezwykle ważną funkcję w rozwoju dzieci niesłyszących, ale nie zastępuje rehabilitacji słuchu oraz mowy pod opieką specjalistów. Dzieci potrzebują systematycznego wsparcia terapeutycznego, najlepiej w swoim środowisku. Z tego powodu terapeuci, którzy współpracują z Fundacją Orange, prowadzą ćwiczenia w domach dzieci. Ponadto włączają do terapii rodziców oraz opiekunów swoich podopiecznych.

Fundacja Orange prowadzi ogólnopolski program rehabilitacyjny dla małych dzieci Dźwięki Marzeń od 2006 roku. Ministerstwo Zdrowia objęło program patronatem honorowym. Ambasadorem programu Dźwięki Marzeń jest Olga Bończyk – aktorka i piosenkarka, której rodzice są osobami niesłyszącymi.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.dzwiekimarzen.pl oraz pod numerem infolinii 800 48 00 44 (od pon. do pt. w godz. 10.00 -16.00).

Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących, czyli International Week of the Deaf, jest obchodzony w dniach 24.09 – 30.09. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Głuchych (WFD) w 1958 roku, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy, z jakimi zmagają się osoby niesłyszące, ich prawa, wyzwania życia codziennego i osiągnięcia. Jest to również szansa na osób głuchych na uczestnictwo w dyskusji o potrzebach osób niesłyszących. Coroczne obchody są zwieńczone Międzynarodowym Dniem Niesłyszących.