Szkoła pełna nowoczesnych technologii

Nowoczesna technologia w szkole

Lato już za nami, przyszedł więc czas na powrót uczniów do szkoły. Dzieciom niełatwo jest na nowo odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, na szczęście istnieją sposoby na zwiększenie efektywności nauki i zachęcenie uczniów do zgłębiania wiedzy. Kluczem do sukcesu jest cyfryzacja szkoły. Obecnie dzieci i młodzież przepadają bowiem za nowinkami technicznymi. Szczególnie dużą popularnością cieszą się smartfony oraz komputery wyposażone w akcesoria, o których nie tak dawno nikomu się nawet nie śniło.

Pasja i ciekawość świata

Ciekawość świata jest podstawą wszelkich działań. Tę prawidłowość wykazał w swoim badaniu Hal Gregersen, autorytet w tematyce innowacji i profesor INSEAD. Gregersen przebadał 3000 osób zajmujących się innowacjami. Okazało się, że wizjonerzy mają wspólną cechę – ciekawość. Można więc stwierdzić, że zainteresowanie światem stanowi podwalinę wszystkich umiejętności. Fakt ten warto wykorzystać w procesie edukacji. Jeśli program nauczania jest przestarzały i nieatrakcyjny dla ucznia, szansa na wzbudzenie w nim zainteresowania jest nikła. Zastosowanie nowych technologii w szkole może wiele zmienić w tej kwestii. Nowinki ze świata techniki mogą nie tylko zachęcić dzieci do nauki, ale i ułatwić im przyswajanie wiadomości. Dobrym tego przykładem jest matematyka, która dla niejednego ucznia jest przedmiotem trudnym. Wiele zależy jednak od sposobu prowadzenia zajęć lekcyjnych. W sprzyjających warunkach polska młodzież ma szanse wykorzystać swój potencjał. Zdolności matematyczne drzemią bowiem w wielu uczniach polskich szkół, czego dowodem jest duże zainteresowanie konkursami przedmiotowymi i świetne wyniki w ogólnoświatowych rankingach. Piotr Tomczak reprezentujący firmę Casio, który jest pomysłodawcą ogólnopolskiego konkursu dla uczniów Matma Mnie Kręci, zauważa, że autentyczna pasja do matematyki jest wyraźnie widoczna w filmach zgłaszanych do konkursu. Tego potencjału na pewno nie można zmarnować, dlatego tak ważne jest wspomaganie rozwoju polskich dzieci.

Origami interaktywne

Oryginalne składanie papieru, czyli tak zwana sztuka origami, ma swój początek w dawnych czasach. Mogłoby się wydawać, że jest to wyłącznie staromodna rozrywka, która ma niewiele wspólnego z nowoczesnością. Nic bardziej mylnego – origami można potraktować również jako sposób na kreatywną naukę. Sztuka składania papieru stymuluje bowiem wyobraźnię i pozwala spojrzeć na matematykę z zupełnie innej strony. Obecnie origami ma zastosowanie w nauczaniu matematyki w formie tradycyjnej, jak i przy pomocy wizualizerów oraz tablic interaktywnych. Jest to jeden z nowatorskich elementów nauczania w szkołach podstawowych.

Składanie papieru to coraz popularniejszy wśród dzieci sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzięki sztuce origami najmłodsi mogą rozwijać zdolności manualne i poznawać własności matematyczne figur oraz wielokątów. Monika Janus, nauczycielka matematyki, nie ukrywa zadowolenia z faktu, iż origami coraz częściej jest wykorzystywane w podręcznikach szkolnych.

Origami pojawiło się również  w aplikacjach dostępnych w smartfonach. Za ich pomocą można obudzić w sobie kreatywność i tworzyć dowolne kształty na wyświetlaczu telefonu.

Graficzne kalkulatory

Dużą popularnością cieszą się obecnie kalkulatory graficzne. Oprócz podstawowych funkcji liczenia mogą się one pochwalić możliwością grania w gry i eksperymentowania z matematyką. Ekran kalkulatora graficznego może być dotykowy lub kolorowy. Do urządzenia można wgrać dodatkowe aplikacje oraz fotografie. Kalkulatory graficzne pozwalają na tworzenie wykresów i technologicznie znacznie przewyższają tradycyjne urządzenia do liczenia. Mimo iż są to zaawansowane sprzęty, stale trwają prace nad ich udoskonaleniem. Projektanci kalkulatorów graficznych starają się uwzględniać nowinki technologiczne, by urządzenia były możliwie aktualne i atrakcyjne dla użytkowników. Twórcy mają nadzieję, że kalkulatory tego typu znajdą szersze zastosowanie w szkołach.

Graficzne kalkulatory to tylko jedne z wielu sprzętów, które ułatwiają proces edukacyjny. Na równi z wizualizerami i tablicami interaktywnymi sprawiają, że zajęcia są ciekawsze. Co ważne, nowoczesne urządzenia w mogą znacząco ułatwiać pracę nauczycieli. Ci ostatni niekiedy obawiają się zmian, należy jednak pamiętać, że technologię naprawdę warto oswajać. Nowinki technologiczne mogą zwiększyć efektywność nauki, szkoda byłoby nie skorzystać z takiej możliwości.

Więcej informacji o innowacyjnych metodach nauczania matematyki znajdziesz na stronie http://www.kalkulatory.pl/